Banki zdjęć – fotografie do wykorzystania (również bezpłatnie)

W dzisiejszym wpisie chcemy podzielić się serwisami udostępniającym zdjęcia (rownież bezpłatnie) i prezentujemy banki zdjęć.

Warto wykorzystać fotografie dostępne w internecie aby np. wzmocnić przekaz i uwydatnić kolory identyfikacji wizualnej marki używane na blogu, czy na stronie internetowej.

Ponizej dzielimy się listą serwisów, z których chętnie korzystamy:

1. Unsplash

Serwis udostępniający bezpłatne fotografie autorów z całego świata. Unsplash to bogata biblioteka, a zdjecia, jakie możemy tu znaleźć są interesujące. Dodatkowo interfejs jest przyjemny, łatwo wyszukamy fotografię po słowach kluczowych np. według kolorów naszej identyfikacji wizualnej, czy kolorów naszej strony www.

2. Freepik

Freepik udostępnia darmowe i płatne zdjecia, grafiki, wektory, pliki psd, mockupy, zarówno do indywidualnego wykorzystania, jak i komercyjnego użytku. Biblioteka jest naprawdę obszerna i każdy znajdzie coś dla siebie, ale serwis jest przeładowany reklamami

3. Adobe Stock

Adobe Stock to bardzo obszerny bank zdjęć w większości przypadków płatnych. Można bezpłatnie pobrać 10 dowolnych zdjęć.

4. Pexels

Serwis udostępniający wyłącznie bezpłatne fotografie, zarówno do komercyjnego, jak i prywatnego użytku. Autorzy nie wymagają podpisywania zdjęć, ale rownież pozwalają na ich edycję. Warto przejrzeć obszerną bazę zdjęć by wybrać coś dla siebie.

5. Burst

Ciekawe miejsce, gdzie wyszukamy piękne fotografie zarówno bezpłatne, jak i dostępne w formie płatnej licencji rozszerzonej.

Fotografie sprawiają, że nasza strona internetowa, wpisy na blogu, prezentacja stają się o wiele bardziej interesujące, przyjemne dla oka, a nawet intrygujące. Warto szukać, ale należy pamiętać o prawach autorskich.

Prawa autorskie to jedna z najważniejszych kwestii wykorzystania materiałów pochodzących z Internetu. Dlatego za

nim ściągniemy pracę, dokładnie zapoznajmy się z jej licencją i prawem do wykorzystania. Bezprawne użycie danego zdjęcia czy grafiki może nas sporo kosztować.

Pomimo, że ryzyko reputacyjne jest wysokie niestety często te prawa są łamane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez przedsiębiorców, a nawet wielkie korporacje. Wynika to głównie z braku wiedzy na ten temat.

Licencje wykorzystania pracy (np. zdjęć) w wielkim uproszczeniu dzielą się na:

  • prawo do wykorzystania do celów prywatnych, do użytku własnego,
  • prawo do wykorzystania w celach komercyjnych.

Dostępne są różne szczegółowe licencje, np. Licencja CC (Creative Commons), która pozwala na wykorzystanie pracy do niekomercyjnego użytku, z warunkiem przywołania/przypisania autora.

Zwracajmy na tę kwestię szczególną uwagę ostrożnie korzystając z udostępnionych zdjęć, grafik i innych materiałów.

– wizoko

TEAM_WIZOKO

TEAM_WIZOKO

Leave a Replay

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit